Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 29.11.2012 11:00:14 

. . | Prison - - Break | . .

O seriálu a více

Prison -- Break

(Útěk z Vězení)

Proč Michael Scofield, mladý, vzdělaný, vysoce inteligentní a finančně zajištěný muž, přepadne banku? Proč při soudním jednání přistoupí na všechny podmínky a bez odvolání přijímá pětiletý trest ve vězení Fox River? Protože v tomto vězení čeká na popravu jeho bratr Lincoln Burrows. Michael věří v jeho nevinu a tak s dokonale promyšleným plánem útěku přichází, aby jej zachránil. Ve vězení se však věci nemají úplně tak, jak si představoval a tak musí krom všudypřítomnosti bachařů věnovat pozornost i zvídavému postoji některých spoluvězňů, kteří by rádi utekli též. Navíc se v nebezpečí ocitá i Lincolnova rodina, protože někdo vysoce postavený tahá za nitky a jeho poprava je pro něj velmi důležitá.

Více

Prison Break (česky Útěk z vězení) je televizní seriál americké televizní společnosti Fox, poprvé vysílaný 29. srpna 2005. Původní objednávka na 13 epizod byla kvůli diváckému úspěchu rozšířena na celou sérii. Prison Break byl vytvořen a spoluprodukován Paulem Scheuringem, je natáčen v Joliet Prison ve státě Illinois. V USA bylo prvních 13 epizod vysíláno od srpna do listopadu 2005, zbylých 9 bylo odvysíláno od března do května 2006. Fox také zadal natáčení druhé sérieZákladní děj sleduje stavebního inženýra Michaela Scofielda (Wentworth Miller), který se pokusí o vyloupení banky s úmyslem nechat se zavřít do státní věznice Fox River. Scofield věří, že jeho bratr, Lincoln Burrows (Dominic Purcell), který byl falešně odsouzen za zabití bratra viceprezidentky USA, je nevinný a chystá se pomoci mu v útěku. Postupně ale musí začít spolupracovat s dalšími vězni.

Zajímavosti

+16.října 2005 některé stanice sítě Fox vysílaly během zápasu v baseballu speciál nazvaný „Prison Break: Za zdmi“ 12. dubna byl tento speciál vysílán v Austrálii.

+Postava hraná Holly Valanceovou (Nika Scofield) má československý původ

+13 věznic v USA zakázalo vysílání Prison Break.

+Herec Staci Keach byl sám v 80. letech v Británii na několik měsíců uvězněn kvůli drogám. Ředitel dané věznice se stal předlohou pro ředitele Popea.

+Mnoho scén bylo filmováno v bývalé cele masového vraha

+John Wayne Gacy byl uvězněn v Menardově nápravném institutu, ne v Jolietské věznici

+Elektrické křeslo není v Ilinois používáno primárně jako metoda popravy. Původně měla být i ve filmu použita smrtelná injekce, to se ale změnilo kvůli dramatickým záměrům

Příběh

Michael Scofield je úspěšný stavební inženýr. Jeho otec opustil domov předtím než se narodil a jeho matka zemřela na rakovinu jater. Jeho starší bratr, Lincoln Burrows, žil zcela jiný život, často na hranici kriminality. V době, kdy se seriál odehrává, je Lincoln obviněn z vraždy Terrence Steadmana, bratra viceprezidentky Spojených států, a má být odsouzen za vraždu prvního stupně k popravě na elektrickém křesle. Ačkoli ho důkazy jednoznačně usvědčují, Michael věří, že by zločin takové povahy neprovedl. Lincoln přísahá, že je nevinný a trvá na tom, že na něj vše bylo nastraženo.

Ozbrojený Michael vchází do místní banky, aby ji vyloupil, přičemž několikrát vystřelí z pistole. Hned potom, co se dostaví vozy a helikoptéra policejní protiakce, se vzdává. Dosahuje tak prvního kroku svého cíle, kterým je být poslán do stejného vězení jako jeho bratr. Mnoholetá rodinná známá Veronica Donovanová se ujme Michaelovy obhajoby.V procesu je Michael shledán vinným z ozbrojené loupeže. Podmíněný trest je zamítnut, protože Michael ze zbraně během přepadení opravdu střílel. Je odsouzen k pětiletému vězení a žádá o přidělení věznice v blízkém okolí. Tomu je vyhověno a Michael je poslán do věznice Fox River, kde je i jeho bratr Lincoln, čekající na popravu.

Když se Michael octne za zdmi vězení, začíná jeho tajná cesta k osvobození bratra. Michael připravil sofistikovaný plán na osvobození Lincolna z Fox River. Jeho výhoda znalostí vnitřního uspořádání věznice je datována od roku 1999, kdy se jako stavební inženýr účastnil přebudování objektu. Ještě než se octne v žaláři, detailně prostuduje odpovídající plány a dokončí ostatní přípravy. Celé své tělo nechá potetovat zakódovanými plány věznice a dalšími potřebnými údaji pro útěk. Jen co se stane vězněm, pracuje čas proti němu. Aby osvobodil bratra dřív, než bude pozdě, potřebuje překonat technické překážky a zejména vytvořit správné konexe s ostatními vězni a dozorci.

 

Kdy a kde se koukat ?

 

 

 
TOPlist